Kraniosakrálna terapia

Dych života 

DOPRAJTE SI ČAS PRE SEBA A OBJAVTE SPOLU S NAMI VRODENÚ LIEČIVÚ MÚDROSŤ TELA

|

unsplash-image

Čo je kraniosakrálna terapia?

V membránovom systéme mozgových a miechových blán od lebky cez chrbticu až ku krížovej kosti v pravidelnom rytme pulzuje mozgovomiechová tekutina. Táto pulzácia sa označuje aj ako dych života – vrodený riadiaci princíp v jadre všetkých životných procesov – vrodená liečivá múdrosť tela. Ide o celkom odlišný rytmus, nezávislý od dýchacieho a srdcového rytmu.

Niekedy potrebujeme viac rozprávať, inokedy zasa počúvať, či nechať prehovoriť svoje telo. V tomto prípade odporúčame holistický prístup terapií z celostným prístupom.

Rád by som to vyskúšal prvýkrát. 

Ako to prebieha?

1. Ako sa pripraviť?

1. Ako sa pripraviť?

1. Ako sa pripraviť?

1. Ako sa pripraviť?

KTORÉ VECI JE POTREBNÉ POZNAŤ PRED NÁVŠTEVOU
head-massage-gb6176d689_1920-1

Prvému ošetreniu predchádza vstupná konzultácia o zdravotnom stave a životných okolnostiach, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na život klienta. Ak ste sa objednali prvý raz, po rezervácii termínu vám e-mailom pošleme krátky dotazník, ktorý môžete vyplniť a odoslať elektronicky alebo priniesť vytlačený a vyplnený na svoju konzultáciu. Po skončení ošetrenia terapeut preberie s klientom ďalšie odporúčania, ktoré by mohli pomôcť zlepšiť jeho stav.

Pohodlne sa oblečte. Je dôležité, aby ste cítili voľnosť v pohybe. Pred prácou cez telo je dobré dať si dolu opasok, šperky, hodinky a odložiť akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré by vás mohli vyrušovať. Keďže terapeut veľa pracuje aj cez chodidlá, odporúčame pre váš komfort priniesť si jedny čisté ponožky.

Pred stretnutím nekonzumujte alkohol a vyhnite sa mu aj v deň po ošetrení. Myslite na svoj pitný režim a po kraniosakrálnej terapii si už neplánujte výkonové aktivity. Pri hlbšom uvoľnení môže prísť k subjektívnym pocitom chladu, preto odporúčame zahriať sa potom zvnútra (čaj, teplá polievka), aj zvonku (zoberte si sveter navyše).

Nezabudnite svojho terapeuta informovať o všetkých akútnych okolnostiach, ktoré môžu mať vplyv na použité techniky (subjektívne aktuálne ťažkosti, užívanie liekov, menštruačný cyklus, tehotenstvo…). Ak pred ošetrením pociťujete akútne príznaky akéhokoľvek ochorenia, konzultujte vopred svoju návštevu u nás odoslaním správy na ahoj@ineone.sk

Upozornenie: Kraniosakrálna terapia nie je náhradou za lekárske vyšetrenie, diagnostiku a akúkoľvek odbornú lekársku starostlivosť.

craniosacral-g80e00b541_1280_1200x801.jpg

2. Kraniosakrálny systém

Kraniosakrálny systém máme v tele úplne všetci. Tvorí ho trojvrstvový membránový systém, v ktorom neprestajne prúdi mozgovomiechová tekutina. Tvorbu tekutiny riadia mozgové komory. Mozgovomiechová tekutina vyživuje a detoxikuje nervovú sústavu. K vytekaniu tejto tekutiny, zvanej aj likvor, nemôže dôjsť vďaka nepriepustnej tvrdej blane mozgovej. Táto blana je akousi vnútornou výstelkou lebky, pripája sa k lebečným kostiam, k stavcom krčnej chrbtice, ku krížovej kosti ako aj ku všetkým malým otvorom v lebke a v stavcoch, ktorými vedú nervy do celého tela. Kraniosakrálny systém teda úzko súvisí s celou nervovou sústavou a pokiaľ funguje nedostatočne, zhoršuje sa prenos nervových impulzov v tele a tým aj jednotlivé telesné funkcie.

Mozgovomiechová tekutina pulzuje pod tvrdou blanou mozgovou v pravidelnom rytme. Deje sa tak asi šesť až dvanásťkrát za minútu. Ukázalo sa, že všetky kosti, vrátane kostí lebky, sa musia prispôsobovať zmenám tlaku tejto tekutiny počas pulzácie. Takže William G. Sutherland sa nemýlil – celá lebka sa rytmicky zmenšuje a zväčšuje. Dnes sa už vie, že to spôsobuje príliv a odliv mozgovomiechovej tekutiny. Kraniosakrálny terapeut dokáže tento rytmus cítiť aj v iných častiach tela, nielen na hlave.

Kraniosakrálny rytmus je zaujímavý aj tým, že počas embryonálneho vývoja človeka sa objavuje ako prvý a po zástave srdcového a dýchacieho rytmu zaniká ako posledný niekoľko minút po smrti.

3. Pre koho je terapia vhodná

3. Pre koho je terapia vhodná?

Ide o veľmi bezpečnú metódu, ktorú môžu podstúpiť ľudia všetkých vekových kategórií od novorodencov cez deti, dospelých po seniorov, tehotné ženy či zdravotne hendikepovaných ľudí. Terapiu možno využiť u chronických stavov, ako aj v prípade akútnych ťažkostí. Môže sa kombinovať s inými druhmi liečebných terapií.
Terapeut vyberá jednotlivé techniky vždy vzhľadom na aktuálny zdravotný stav klienta.

new-therapy-kids
shubham-dhage-mNYrP93tyL8-unsplash

4. Ako to prebieha

4. Ako to prebieha?

Ošetrenie trvá cca 60 minút (u detí cca 30 minút v závislosti od veku). Klient leží oblečený na masážnom stole prevažne na chrbte. Ošetrenie samotné spočíva v jemných dotykoch, ktorými sa pôsobí na kosti lebky, hrudnej, brušnej a panvovej oblasti a na tie telesné štruktúry, ktorých napätie ovplyvňuje stav kraniosakrálneho systému.

Terapeut skúma pohyb jednotlivých častí kraniosakrálneho systému jemným dotykom. Vďaka tomu dokáže v systéme odhaliť obmedzenia, ktoré bránia zdravým a prirodzeným funkciám organizmu, a veľmi jemne dáva podnet na korekciu systému. Môže odhaliť aj miesta zapuzdrenej energie v tkanivách, kde sú uložené spomienky a mentálne programy, spôsobené psychickým stresom a traumami. Ak sa táto energia uvoľní, úľava nastane na emocionálnej aj fyzickej úrovni.

Upozornenie: Kraniosakrálna terapia nie je náhradou za lekárske vyšetrenie, diagnostiku a akúkoľvek odbornú lekársku starostlivosť.

Radi s vami ostaneme v spojení

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK
A INŠPIRUJTE SA

Prihláste sa na odber newslettera, aby ste boli vždy v obraze, aké podujatia a špeciálne akcie chystáme.

TERAPIE S CELOSTNÝM PRÍSTUPOM ✺ KRANIOSAKRÁLNA TERAPIA ✺ PODPORNÉ SKUPINY ✺ KURZY A WORKSHOPY ✺ SLUŽBY PSYCHOLÓGA ✺ DIZAJN
Žiadosťou o odber newslettera ste vyjadrili svoj súhlas so zasielaním obchodných ponúk. Poskytnuté osobné údaje (meno a e-mailovú adresu) využívame výhradne na zaslanie elektronického newsletteru s informáciami o našich službách, akciách, ako aj o novinkách v našej ponuke. Z odoberania služby newsletter sa môžete kedykoľvek odhlásiť tak, že svoj súhlas s odoberaním zrušíte prostredníctvom odkazu umiestneného v pätičke každého e-mailu. Viac na stránke Ochrana súkromia.