Kocúr Bajúzo (expert na rodičovstvo): Zásady šťastného života s “naspeedovanými“ deťmi.

19 septembra, 2023
Featured Image

Všetky naše zvieratá majú veľmi vysokú odolnosť, široké okno tolerancie a pokojnú povahu. Najprv som si myslela, že máme skrátka šťastie, no pri lepšom pozorovaní som si všimla ich spoločné črty. A keďže tento ich prístup považujem za vysoko funkčný, skúsim spísať niekoľko mojich postrehov zo životnej múdrosti sveta, kde inštinkty ešte fungujú.

Konkrétne pán Bajúzo z fotky je miláčikom detského publika. Hrdinom divokých hier, trpezlivým poslucháčom neustáleho hluku, pohybu a vzruchu. Je neuveriteľné, že okrem simulácie novorodeniatka je schopný zvládať aj akrobacie pri nadhadzovaní, ochotne degustuje blatové polievky a pieskové lektvary, doborovoľne podstupuje kaskadérske výlety a pri tom všetkom si to evidentne užíva.

Ako je to možné?

Bajúzo totiž vie:

1. Kedy je čas odísť
Tento kocúr nemá problém opustiť hru v strede jej divokého spádu. Ležérne sa zdvihne a odpochoduje si do preňho bezpečnej vzdialenosti. Spraví to láskovo, bez škrabancov. A čuduj sa svete - všetci sú s tým v pohode. Pri odchode sa ešte jemne obtrie o svoje fanynky, aby im bolo jasné, že priazeň je zachovaná. A keďže v tom má jasno, netrpí žiadnymi vnútornými konfliktmi, ani pocitmi viny. Všetci to teda berú tak, ako to je.

2. Kedy je čas zmiznúť
Sú dni, kedy nepríde domov vôbec. Niekedy ho stretnem, ako sa príde najesť v noci, keď má istotu, že sa u nás už spí. Má rád tieto ozdravné pobyty. A vždy keď sa po nejakom čase vráti, trpezlivo sa opäť s novou energiou stáva figurantom v kaderníckom kresle, alebo sa nechá uspávať v plastovej tatrovke. Počas neprítomnosti je samozrejme omrnčaná jeho absencia, no Bajúzov návrat sa vždy oslavuje.

3. Kedy naplniť svoju potrebu
Ak sa stane, že v napínavej fáze hry pocíti, že je hladný, skrátka sa zdvihne a ide sa najesť. Nerozpakuje sa ani, ak pocíti nástojčivú potrebu poľovať na šnúrky od topánok namiesto toho, aby debutoval v role kocúra v čižmách. Skrátka bez výčitiek a stratégii je v kontakte s tým, čo práve potrebuje. A tak jeho publikum vôbec nešpekuluje, prečo to tak je, skrátka vie, že to k Bajúzovi patrí.

Samozrejme, kocúr Bajúzo je vo veľkej výhode, že ho zrejme neblokujú jeho predstavy a presvedčenia. Ale bezpochyby je veľkou autoritou v rodičovstve - je inšpirátorom s konzistentným, láskavým a nenásilným prístupom.

Tagged: rodičovstvo
Comments

No Comments.